0322 429 55 22
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız
Reklam Ajansları Nasıl Çalışır

Reklam Ajansları Nasıl Çalışır

Reklam ajansı hizmetleri reklam sektörünün bir parçasıdır. Görevleri firmanın ürün hizmeti ile ilgili olarak hedef kitleve tüketici iletişim, pazarlama ve satış çabalarını planlamak, işletme adına faaliyetleri yürütmektir.

Reklam ajansları, hedeflenen amaca ulaşmak, yapılacak faaliyetleri bir plan içinde yürütmesi gerekir. Tanıtım etkinliklerine ilişkin projelerin önceden belirlenmesi, amaçlara yönelik olarak, belirli kuralla etkinliklerini gerçekleştirir.

Reklam ajansları görev tanımları ;

-Pazarlama konusunda müşterilerine tavsiye vermek,

– İletişim konusunda müşterilerini bilgi vermek, onlara tavsiyede bulunmak,

– Reklamların sinema, televizyon, afiş, radyo gibi kanallar aracılığıyla medya yoluyla yayılmasını sağlamak,

– Müşteriler adına reklam ajansları tanıtımlarını yayınlayacak olan medya kuruluşlarıyla uygun fiyatlarda pazarlık etmek, anlaşma sağlamak.

Bir reklam ajansı organizasyon şeması şöyledir:

1- Durum Analizi; verilecek mesajlar, ürün yada hizmetle ilgili bugüne kadar yapılmış çalışmaların özellikleri, sonuçlarının değerlendirilmesi, oluşturulan imaj, tutundurma çabaları değerlendirilir.

2- Tanıtıma yönelik Stratejisi; tanıtımın amaçlarına ulaşmak için bir strateji saptanır ve kampanyanın hedef kitlesinin belirlenmesi,  hedef kitlenin beklenti, istek yada ihtiyaçlarının tanımlanması, bu tanımlamaya uygun kreatif brief in yazılım aşamalarıdır.

3- Kampanya Bütçesi; Amaçları, hedefleriyle uygulamalarının harcamaları belirlenen bütçeyle desteklenir. Reklam ajansları, firmayla koordineli  şekilde reklamcılık harcamalarını yürütür.

4- Reklam Yapımı; Tanıtım metninin ortaya çıkarılması, sözcüklere, müzikle birlikte görüntüye dönüştürülerek yaratıcı tasarı metninin oluşturulması aşamasıdır.

5- Medya Seçimi; Ortaya çıkarılan yaratıcı metnin hedef kitleyle hangi iletişim kanalları aracılığıyla buluşturulacağı na karar verme aşamasıdır.

6- Reklam Etkinliğinin Ölçülmesi; Bu çalışmalardan beklenen etkinin gerçekleşip gerçekleşmediği reklamcılık etkinliğinin ölçülmesi ile anlaşılır. Tanıtımın, hedeflerine uygun olarak değerlendirilerek, etkinliğinin ölçülmesi ve sonuçların belirlenmesi ile kampanyanın amaçlarına ulaşıp ulaşmadığının belirlenme aşamasıdır.

Yukarıda açıklamış olduğunuz yazıda, reklamcılık ajansı, nasıl para kazanır?, nasıl hizmet verir, nasıl çalışır?  sorularına cevap verdik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Hüseyn dedi ki:

    Merhabalar bendə istiyorum reklam filmində rol almaq

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?