0322 429 55 22
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız
Afiş Çalışması Nedir

Afiş Çalışması Nedir

Afiş nedir kısaca ; posterlerin görülebilecek yerlere asılması ve genellikle resimli olan duvar ilanıdır. Basım çalışmaları günümüzdeki üstünlüğe ulaşması afişçiliği  sanat kolu durumuna getirdi. Afişler genellikle yazı ile resimden meydana gelir. Reklam çalışması niteliğini taşıyan afişlerde ise genellikle resme büyük önem verilir. Yazı, resmin tamamlayıcısı olarak kullanılır. Renklerin doğru  kullanılabilmesi, daha sonra fotoğrafın ve ofset baskı imkanlarının ortaya çıkışı, afişin bu günkü teknik seviyesine erişmesini sağlamıştır.

Afiş çalışması dekoratif sanatlar gibi çeşitli kurallara uymak zorundadır. Mesela; afişte halk tarafından yadırganmayacak dil kullanılması, olumsuz tepkiler doğurabilecek şeylerden kaçınılması, konunun açık  kompozisyonla belirtilmesi şarttır. Konu, renk oyunları, renk çelişmeleri, gölge ve ışık oyunlarıyla seyirciye çarpıcı bir şekilde sunulur.Reklam çalışması niteliğinde temel olan koşul doğru hedef kitleye doğru zamanda seslenebilmektir. Afişler, doğuşundan günümüze kadar geçen süre içinde reklam anlatım dili olarak ortaya çıkmıştır. Afiş çalışması, ürün yada hizmetin dikkat çekecek  şekilde ifadesidir.

Afişler Nasıl Yapılır?

Bir afiş reklam çalışması için en önemli unsur fark edilebilmesidir. Bu yüzden de afiş çalışması, tasarımları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

1- Okunabilir olmalıdır : Süslü ve dekoratif yazılar yerine okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir. Afişte kullanılan yazının karakteri, afişe oranla boyutu yaklaşık 1,5 – 2 metre mesafeden okunabilmelidir.

2- Afiş çalışmaları anlaşılabilir olmalı: Afişte akıcı, anlaşılır ve düzgün cümleler kurulmalıdır. Afiş çalışması ilk görüldüğünde insanlar tarafından algılanması yaklaşık 2 – 3 saniye kadar sürecektir. Afişte yer alacak başlık, alt başlık, slogan gibi sözel bilgiler arasında hedef kitleye ulaştırılmak istenen mesajdaki önem sırasına göre, yönlendirecek yapı kurulmalıdır. İletilmek istenen mesajı doğrudan aktaracak görsel sistem oluşturulmalı. Afiş çalışması, verilmek istenen mesajın 3, 4 ya da 5 sözcük ile oluşan başlık ve sloganlarla daha çabuk iletildiğinin, sözel mesajların on sözcüğü geçtiğinde okuma zorluğu başladığının unutulmaması gerekir.

3-Slogan/Grafik: Hedef kitleye kısa  sürede ulaşmak için en önemli detay etkili slogan ve ya grafik olacaktır. Afişlerdeki reklam baskıları görüntü sayısı yaklaşık üçü geçmemeli, hatta mümkünse bir ile sınırlandırılmalıdır. Afişler üzerinde mümkün olduğunca büyük ölçekli fotoğraf veya illüstrasyon kullanılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?