0322 429 55 22
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız
Dijital Baskı Nedir

Dijital Baskı Nedir

Kelime anlamı olarak baskının bilgisayar destekli dijital ortamlarda yapılması demek. Son yıllarda geliştirilmesine hız verilen, ortamların birden çok sağlayıcı desteğiyle bez, kumaş, naylon gibi yüzeylere yazılma işidir. Günümüzde özellikle reklam firmaları artık dijital baskı kullanıyor. Böylece hazırlanacak numuneler için günlerce kalıp, şablon hazırlanmasına gerek kalmıyor.

Dijital baskı nedir denildiğinde, görselin doğrudan çeşitli materyallerin üzerine basılmasıdır. Genellikle profesyonel baskıyla küçük işlerin tanıtım hizmeti veren firmalarda çoklukla karşımıza çıkıyor.

Tasarımlar bilgisayarda oluşturulan dataların, fotoğrafların,dizaynların dijital baskı makinası kullanılarak çıktısı alınan yöntemdir. Bu bir el ilanı, broşür ya da bir şirket için oluşturulmuş reklam çalışması olabilir.

Dijital baskı nedir sorusunu daha iyi özetlemek istersek, bilgisayar ortamında hazırlanmış tasarımların ve fotoğrafların gelişmiş baskı teknolojileri ile kaliteli, hızlı bir şekilde değişik malzemeler üzerine el değmeden baskısının yapılmasına denir.

Faydaları

1) Dijital baskı nedir nerelerde kullanılır ; işletmeler için ucuz baskı sağlamaya yardımcı olur. Promosyon malzemesi ve kişiselleştirilmiş mektup, broşür, tabela, afiş vb. Dijital baskı ana kullanım alanlarından bazılarıdır. Günümüz koşullarında şirketleri reklam yapması için en ekonomik yoldur. Az para harcayarak en faydalı reklamı yapma yoludur.

2) Dizaynı bilgisayarda hazırlamak, reklamı oluşturmak ve çıktısını almak kolaydır; Hızla reklam çalışmalarından en ideal olmakla beraber ekonomik olanıdır.

3) Kolayca basılacak bir tasarım oluşturmak, kullanılan grafik programları; Photoshop, Illustrator, Corel dir. Bu programlar tüm işletmeler için büyük önem taşımaktadır.

Photoshop Nedir
Photoshop nedir kısaca bahsedecek olursak dijital ortamdaki görselleri kesme, kopyalama, silme, yapıştırma ve ışık, renk gibi detaylarını düzenleme üzerine kurulu bir sistemdir diyebiliriz.

Corel Nedir
CorelDRAW vektör tabanlı bir grafik tasarım programıdır.Genel olarak baskı grafiğinde kullanılır.Özellikle masaüstü yayıncılıkta,dijital baskı,maatba,tekstil,tabela,dış cephe kaplama gibi alanların tasarımın da en çok tercih edilen programlardan biridir.

Illustrator Nedir
Adobe firmasının geliştirdiği vektörel tabanlı çalışma sistemine sahip grafik düzenleme ve geliştirme programıdır. Bu program sayesinde web sitesi arayüzleri, kurumsal kimlik çalışmaları (logo, kartvizit, zarf, cdyüzü, cd kutusu yüzü, antetli kağıt, firmaların kullandığı faturalar vs..), basılı yayınların (dergi, kitap, gazete ,reklam, afiş, poster vs) içeriği gibi çalışmaların tümü hazırlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?