0322 429 55 22
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız
3 Boyutlu Dijital Baskı

3 Boyutlu Dijital Baskı

3 boyutlu dijital baskılar yani Lenticular grafik, basılmış pazarlama görüntülerine boyut veya hareket ekleyebileceğiniz bir işlemdir. “Lenticular”, “lenslerle ilgili” anlamına gelir ve derinlemesine görüntüleme ile boyut illüzyonu yaratan plastik lenslerdir. iki boyutlu baskı üzerine özel lenslerin yerleştirilmesi, çoklu görüntü kesitlerinin eşzamanlı olarak görüntülenmesini sağlar.

3d lenticular baskı nasıl yapılır

3d dijital baskılama tekniği, lensler yardımıyla yüzeye birden fazla görüntüyü açı değiştirerek oluşturma sistemidir. Bu yöntemle kağıda (daha sonra lensli malzemeye sıvanmak üzere) ya da  yüzeye 3 d dijital basım yapılırken, diğer yüzeye ise lenslerden oluşan plastik malzeme üzerine özel program ve yöntemlerle oluşturulmuş görüntü basılmaktadır.

Lenslerin birbiri arasındaki mesafeleri standart ve hassas olduğundan baskıda son derece hassas olmalıdır. 3d dijital baskı tekniğini, 1980 de ilk kanıtlayan Gobriel LPPMAN’dır. Lippman, ayrıca renkli fotoğraf yöntemi geliştirmesiyle de fizik dalında Nobel ödülüyle ödüllendirildi. 3d boyutlu dijital baskı tekniği son yıllarda ortaya çıkan çok ilgi çeken 3 boyutlu baskı teknolojisidir.

Bu baskı, plastik tabaka ve farklı açılardan bakıldığında değişen görüntü bölümleri olmak üzere iki ana elemandan oluşur. Plastik tabaka, değişen görüntü bölgelerini gözün görmesine olanak sağlayan bir dizi paralel lensten oluşmaktadır ve lens bakışaçısına bağlı olarak tabakanın baskı yapılmayan yerine monte edilmiştir.

Değişen görüntü ise bilgisayar yardımıyla farklı açılardan bakılınca yalnız bir tanesi görülecek şekilde kombinasyonlardan oluşturulur. Baskı görüntüleri değişik renk ve kalınlıklardaki binlerce noktadan oluşur. Görüntü bir mesafeden bu noktalar tarafından sağlanırken, görüntülerin oluşturulması için kesintisiz tonlarla bu noktalar birleştirilir.

Yüksek kaliteli iki boyutlu görüntülerde ve posterlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, 3 boyutlu şekiller veya çevrilerek oluşturulan animasyonların kullanımı yaygın değildir. Bunların yaygınlaştırılması, 3d dijital baskının daha çok tanıtılması ve kullanılması ile mümkündür.

Günümüzdeki 3d boyutlu dijital grafikler, 1950’lerdekine göre büyük bir gelişme göstermiştir. Holografik ile hacimsel şekiller, değerlendirilirken aynı zamanda dikkat de çekmektedir. 3d  dijital boyutlu şekillerin görüntülenmesi için özel bir ekipmana gerek duyulmaz. Bu çeşit görüntüleme birçok kurulum, kullanım tipine de uyum sağlar.

Büyük formatlı 3d grafikler, derinlik, hareket veya her ikisini birden sağlamak için beşveya daha fazla şekli kolaylıkla basit bir grafiğe dönüştürebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?